Worlddogshow 2011




Worlddogshow 2010

PHARAOH HOUND
Antal hunde tilmeldt i racen: 50
Antal placerede hunde i racen: 43
Dommer: Annette Bystrup, Danmark
 
Best i racen - BIR
REEDLY ROAD DEEP BLUE Katalognr.: 09061
Ejere: Daria Anuka NJ 08536 Plainsboro USA
Opdrætter: M. EVTEEVA RUSLAND
World Winner CACIB - Hanhund
REEDLY ROAD DEEP BLUE Katalognr.: 09061
Ejere: Daria Anuka NJ 08536 Plainsboro USA
Opdrætter: M. EVTEEVA RUSLAND
World Winner CACIB - Tæve
CHASSELLIS DEHRA TA'ZIFFA Katalognr.: 09077
Ejere: A Lundqvist-Hemström & M Lundqvist SE-136 91 Haninge Sverige
Opdrætter: HELENE SIEGMUND 270 21 SVERIGE
Cert - Hanhund
FAOUZIAH'S FARAMIR Katalognr.: 09067
Ejere: Jenny Hall SE-34037 Torpsbruk Sverige
Opdrætter: ANNA LARSSON, TANJA SADELHEIM 17275 SUNDBYBERG SVERIGE
Cert - Tæve
SIPHRA'S LOVE OF FREEDOM Katalognr.: 09097
Ejere: Lill Nilsson SE-27331 Tomelilla Sverige
Opdrætter: BRITT-MARIE SUNDQUIST 02580 SJUNDEÅ FINLAND
World Junior Winner - Hanhund
SHARQIYA AMERICAN ALL THE WAY Katalognr.: 09063
Ejere: TENNA BIHLET DAHL 3550 SLANGERUP DANMARK
Opdrætter: DAHL, TENNA BIHLET 3550 SLANGERUP DANMARK
World Junior Winner - Tæve
MESMERIZING MADE IN HEAVEN Katalognr.: 09086
Ejere: Simon Tien Hansen N-2014 Blystadlia NORGE
Opdrætter: ANN MORING 29250 NAKKILA FINLAND
World Veteran Winner - Hanhund
ENIGMA LEADING STORY Katalognr.: 09073
Ejere: Lill Nilsson SE-27331 Tomelilla Sverige
Opdrætter: MADELENE, SOFIE LÖNN 18631 VALLENTUNA SVERIGE
World Veteran Winner - Tæve
FAOUZIAH'S BASTET Katalognr.: 09101
Ejere: Tanja Sadelheim SE-12373 Farsta Sverige
Opdrætter: ANNA LARSSON 17275 SUNDBYBERG SVERIGE
 

Hanhund

Junior klasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09063 SHARQIYA AMERICAN ALL THE WAY TENNA BIHLET DAHL 3550 SLANGERUP DANMARK
2 Excellent 09064 ANTEFA'S TUTANKHAMUN Popova Elena & Evteeva Maria UA-02166 Kiev UKRAINE
3 Excellent 09062 ITEN LAZAWARD EL-KÅB Schoernig Ute & Rammerstofer Oliver DE 99086 Erfurt Tyskland
4 Very good 09065 FARAO ANUBIS CRUSADER Borkowcz Izabela PL-60-367 Poznan POLEN
  Øvrige resultater   Luk
    Katalognr.   Ejer
  Very good 09066 FORSAGE REEDLY ROAD BAHAR E. Kondakova RU. 610051 Kirov RUSLAND
 
Mellemklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09067 FAOUZIAH'S FARAMIR Jenny Hall SE-34037 Torpsbruk Sverige
 
Åbenklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09068 SIPHRA'S PIED PIPER Eva Olofsson S-611 94 Nyköping Sverige
2 Excellent 09070 REEDLY ROAD BEEFEATER Yu. Mararenko RU 115551 Moscow RUSLAND
3 Excellent 09069 SIPHRA´S RAZAMANATZ Lill Nilsson SE-27331 Tomelilla Sverige
4 Very good 09071 REEDLY ROAD EVERGREEN A. Schukina RU. 127060 Moskva RUSLAND
 
Championklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09061 REEDLY ROAD DEEP BLUE Daria Anuka NJ 08536 Plainsboro USA
2 Excellent 09057 ANTEFA'S NIMROD Malin Abrahamsson SE-760 10 Bergshamra Sverige
3 Excellent 09058 ARGAII-ESIK OF THE NETHERLANDS AndreP.J.M. van den Broek NL 2518 ET Den Haag HOLLAND
4 Excellent 09059 ANTEFA'S Q-LAHN Sonja Tørres N-2010 Strømmen NORGE
 
Veteranklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09073 ENIGMA LEADING STORY Lill Nilsson SE-27331 Tomelilla Sverige
 

Tæve

Juniorklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09086 MESMERIZING MADE IN HEAVEN Simon Tien Hansen N-2014 Blystadlia NORGE
2 Excellent 09087 ANTEFA'S THEBE PETER BJØRNSEN 5450 OTTERUP DANMARK
3 Excellent 09085 SHARQIYA AMERICAN SHOW STOPPER CHRISTIANE KÖHLER DE-34326 MORSCHEN TYSKLAND
4 Excellent 09088 ENIGMA QUICK STEP Dino Ciabatti IT-52046 Lucignano Arezzo Italien
  Øvrige resultater   Luk
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 09084 SHARQIYA AMERICAN ALL THAT TENNA BIHLET DAHL, HEIDI NIELSEN 3210 VEJBY DANMARK
  Excellent 09089 NORTHGATE'S I WANT IT ALL Salla Murto og Anna og Kari Ukura FI-43100 Saarijarvi Finland
  Very good 09083 MESMERIZING VALLETTA Schoernig Ute & Rammerstorfer, Oliv DE 99086 Erfurt Tyskland
  Very good 09090 REEDLY ROAD GREAT CARD Dragos Chibzui RO- Bucharest RUMÆNIEN
 
Mellemklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09092 FAOUZIAHS FABIENNE Anna Larsson SE-172 75 Sunbyberg Sverige
 
Åbenklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09097 SIPHRA'S LOVE OF FREEDOM Lill Nilsson SE-27331 Tomelilla Sverige
2 Excellent 09099 FAOUZIAHS EOWIN Tanja Sadelheim SE-12373 Farsta Sverige
3 Excellent 09093 SIPHRA'S THROUGH IT ALL Eva Olofsson, Britt-Marie Sundquist S-611 94 Nyköping Sverige
4 Excellent 09098 SAWHORSE'S JUST SHOOT ME Johanna Valkama FI-01490 Vantaa Finland
  Øvrige resultater   Luk
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 09095 TAT-TERRA TIFLA GWIDA A.B.M. Biemans NL-4847 ER Teteringen HOLLAND
  Very good 09100 ARABIAN JASMI EL NEGMA Borkowcz Izabela PL-60-367 Poznan POLEN
  Good 09094 TAT-TETERRA ALTYNAI Jan Scotland DE 28201 Bremen Tyskland
  Good 09096 TAT-TETERRA FIHA MARA A.B.M. Biemans NL-4847 ER Teteringen HOLLAND
 
Championklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09077 CHASSELLIS DEHRA TA'ZIFFA A Lundqvist-Hemström & M Lundqvist SE-136 91 Haninge Sverige
2 Excellent 09074 XO SEQUIN Mrs J B Morris GB-SY21 9DJ Welshpool SKOTLAND
3 Excellent 09075 ENIGMA SURPRISE ME Madelene Lönn & Sofie Lönn SE-18631 Vallentuna Sverige
4 Excellent 09080 HABIBA A.B.M. Biemans NL-4847 ER Teteringen HOLLAND
  Øvrige resultater   Luk
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 09076 ENIGMA STRIKE A POSE Madelene Lönn & Sofie Lönn SE-186 31 Vallentuna Sverige
  Excellent 09078 ANTEFA´S RAKELH Odd Einar Bruem SE-760 10 Bergshamra Sverige
  Excellent 09079 CHURUKA MIA ORANGE SPICE A Lundqvist-Hemström & M Lundqvist SE-136 91 Haninge Sverige
  Excellent 09081 ENIGMA SHEER MAGIC Anna Grevin SE-23041 KLÅGERUP Sverige
  Excellent 09082 C´SACHMET FARAFRA Lenka Lichtenbergova CZ-616 00 Brno TJEKKIET
 
Veteranklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 09101 FAOUZIAH'S BASTET Tanja Sadelheim SE-12373 Farsta Sverige
2 Excellent 09103 FARAO ANUBIS NEMESIS DIVINA M. Evteeva RU. 115573 Moskva RUSLAND
 

Blackpool 2010

Judge: Mr J Robertson

 



BEST OF BREED : 3798 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
Best Dog : 3791 LEGGET Mrs I Eng & Ir Ch Enigma Second To None At Swanwite
Res Best Dog : 3784 BELSHAW Mr D W & Mrs A M Ch Lyncris Sun King of Rayempet (ai)
Best Bitch : 3798 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
Res Best Bitch : 3790 KERRUISH Mr & Mrs M Omorose Bahira Sun Over Abusir
Best Puppy : 3797 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 948 JD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3797 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
2nd: 3789 KERRUISH Mr & Mrs M Birkhall Barzinbar At Abusir
3rd: 3785 BELSHAW Mr D W & Mrs A M Rayempet Ice In The Sun
Res:
VHC:

Class 949 PGD (1 Entries) Abs: 0
1st: 3786 BELSHAW Mr D W & Mrs A M Rayempet Major Tom
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 950 OD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3791 LEGGET Mrs I Eng & Ir Ch Enigma Second To None At Swanwite
2nd: 3784 BELSHAW Mr D W & Mrs A M Ch Lyncris Sun King of Rayempet (ai)
3rd: 3794 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D B & HINDLEY Mrs C Ir Ch Ankors Ernutet At Birkhall CJW06
Res:
VHC:

Class 951 JB (5 Entries) Abs: 1
1st: 3795 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D B & HINDLEY Mrs C Birkhall Bardiya
2nd: 3792 LLOYD Mrs N & Mr P R Birkhall Bintanath Of Athanasius
3rd: 3796 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D B & HINDLEY Mrs C Birkkhall Beren
Res: 3787 JONES Miss V Omorose Cleo's Destiny
VHC:

Class 952 PGB (2 Entries) Abs: 1
1st: 3799 SIMPSON, Mr P & PAYTON Mrs C Rayempet Rainbow Dawn At Equleus
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 953 OB (4 Entries) Abs: 0
1st: 3798 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
2nd: 3790 KERRUISH Mr & Mrs M Omorose Bahira Sun Over Abusir
3rd: 3799 SIMPSON, Mr P & PAYTON Mrs C Rayempet Rainbow Dawn At Equleus
Res:
VHC:

 

Windsor 2010

Judge: Mr G B Carter

 



BEST OF BREED : 957 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
Best Dog : 956 KITNEY, Miss E & THOMPSON Mr E Islephar Lightening Strike
Res Best Dog : 961 REES, M C & SCOTT, S Anpusharian Lord of the Ring
Best Bitch : 957 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
Res Best Bitch : 963 REEVE Mr G Akhanubis Nettikurti With Annatefkah Sh.CM
Best Puppy : 956 KITNEY, Miss E & THOMPSON Mr E Islephar Lightening Strike
Best Veteran :
Best Breeder : Miss Mcguire

Class 264 PD (3 Entries) Abs: 0
1st: 956 KITNEY, Miss E & THOMPSON Mr E Islephar Lightening Strike
2nd: 960 McGUIRE Miss S Islephar Phoenix
3rd: 962 REEVE Mr G Annatefkah Ashai
Res:
VHC:

Class 265 JD NO ENTRIES


Class 266 PGD (1 Entries) Abs: 0
1st: 950 BROOKS Mr J & Mrs K Darusmar Desert Lord
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 267 OD (2 Entries) Abs: 0
1st: 961 REES, M C & SCOTT, S Anpusharian Lord of the Ring
2nd: 948 BINGLEY Mrs G Gnejna Designer Label By Ankors
3rd:
Res:
VHC:

Class 268 VD/B (2 Entries) Abs: 0
1st: 951 BRUTY Mr & Mrs T Ch Skybank Sabeka At She-tera
2nd: 953 BRUTY, Mr T & Mrs S & LEGGET Miss H Skybank Bata
3rd:
Res:
VHC:

Class 269 PB (2 Entries) Abs: 0
1st: 949 BROOKER Mrs B Islephar Zebrina Barab
2nd: 959 McGUIRE Miss S Islephar Strike A Pose
3rd:
Res:
VHC:

Class 270 JB NO ENTRIES


Class 271 PGB (2 Entries) Abs: 0
1st: 967 ROSS Miss D L Talkaccatur Christmas Ivy for Orahpsenaid
2nd: 955 HERBERT Mrs B S Darusmar Desert Pheonix
3rd:
Res:
VHC:

Class 272 OB (7 Entries) Abs: 2
1st: 957 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
2nd: 963 REEVE Mr G Akhanubis Nettikurti With Annatefkah Sh.CM
3rd: 965 REEVE Mr G Akhanubis Across The Pond To Annatefkah (Imp)
Res: 954 DEMPSEY Mrs L F Darusmar Desert Jewel
VHC: 952 BRUTY Mr & Mrs T Skybank Queen Hatshepset

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Leeds 2010

Judge: Mr Martin Sanders



BEST OF BREED : 6888 LLEWELLYN Mr A & Mrs M Darusmar Desert Flame Bullypins
Dog CC : 6894 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
Res Dog CC : 6881 HUGHES, Miss S & MORRIS Mrs J B Faience In Gold
Bitch CC : 6888 LLEWELLYN Mr A & Mrs M Darusmar Desert Flame Bullypins
Res Bitch CC : 6895 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
Best Puppy : 6894 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
Best Veteran :
Best Breeder : McDonald Martyn & Hindley

Class 1498 PD (5 Entries) Abs: 0
1st: 6894 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
2nd: 6892 MCLAUGHLIN Dr V J & Mr R Birkhall Badru By Shimitoki
3rd: 6899 PAYNE, Mr S & DUNLOP Mr R Birkhall Bakari Of Habiba
Res: 6896 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Birkhall Bebiankh Of Roora
VHC: 6884 KERRUISH Mr & Mrs M Birkhall Barazinbar At Abusir

Class 1499 JD (1 Entries) Abs: 0
1st: 6886 KITNEY, Miss E & THOMPSON Mr E Islephar Lightening Strike
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1500 PGD (2 Entries) Abs: 0
1st: 6883 JONES Miss V Antefa's Sineuh with Omorose (Imp)
2nd: 6875 BELSHAW Mr D W & Mrs A M Rayempet Ice In The Sun
3rd:
Res:
VHC:

Class 1501 LD (3 Entries) Abs: 0
1st: 6876 BELSHAW Mr D W & Mrs A M Rayempet Major Tom
2nd: 6879 CLARKE Miss S Sharanra Azizi Ialu
3rd:
Res:
VHC:

Class 1502 OD (3 Entries) Abs: 0
1st: 6881 HUGHES, Miss S & MORRIS Mrs J B Faience In Gold
2nd: 6874 BELSHAW Mr D W & Mrs A M Ch Lyncris Sun King of Rayempet (ai) Sh.CM
3rd: 6887 LEGGET Mrs I Eng & Ir Ch Enigma Second To None At Swanwite
Res:
VHC:

Class 1503 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6900 PAYNE, Mr S & DUNLOP Mr R Birkhall Bahariya Of Habiba
2nd: 6889 LLOYD Mr P R & Mrs N Birkhall Bintanath Of Athanasius
3rd: 6891 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D & HINDLEY Mrs C Birkhall Beren
Res:
VHC:

Class 1504 JB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6890 LLOYD Mr P R & Mrs N Omorose Crystal Reflection Of Athanasius
2nd: 6882 JONES Miss V Omorose Cleo's Destiny
3rd: 6897 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Rayempet Jean Genie Of Roora
Res:
VHC:

Class 1505 PGB (4 Entries) Abs: 0
1st: 6880 HERBERT Mrs B S Darusmar Desert Pheonix
2nd: 6901 ROSS Miss D Talkaccatur Christmas Ivy For Orahpsenaid
3rd: 6878 BRUTY Mr & Mrs T Skybank Queen Hatshepset
Res: 6898 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Rayempet Rainbow Warrior Of Roora
VHC:

Class 1506 LB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6888 LLEWELLYN Mr A & Mrs M Darusmar Desert Flame Bullypins
2nd: 6898 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Rayempet Rainbow Warrior Of Roora
3rd: 6885 KERRUISH Mr & Mrs M Omorose Bahira Sun Over Abusir
Res:
VHC:

Class 1507 OB (2 Entries) Abs: 0
1st: 6895 PARKER, STEVENS, CAROTA & SIPPERLY Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
2nd: 6893 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
3rd:
Res:
VHC:


--------------------------------------------


Paignton 2010
Judge Mrs Mary Parker

 



BEST OF BREED : 5299 BRUTY, Mr T & Mrs S & LEGGET Miss H Skybank Bata
Best Dog : 5299 BRUTY, Mr T & Mrs S & LEGGET Miss H Skybank Bata
Res Best Dog : Not Awarded
Best Bitch : 5300 DEMPSEY Mrs L F Darusmar Desert Jewel
Res Best Bitch : 5298 BRUTY Mr & Mrs T Skybank Queen Hatshepset
Best Puppy :
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 1329 JD/B (1 Entries) Abs: 1


Class 1330 OD (1 Entries) Abs: 0
1st: 5299 BRUTY, Mr T & Mrs S & LEGGET Miss H Skybank Bata
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1331 OB (2 Entries) Abs: 0
1st: 5300 DEMPSEY Mrs L F Darusmar Desert Jewel
2nd: 5298 BRUTY Mr & Mrs T Skybank Queen Hatshepset
3rd:
Res:
VHC:

----------------------------------------------------------------------------


Houndshow 2010
Judge Mess Jenny Startup

 



BEST OF BREED : 1605 WESTMAN Miss M Swed Fin Hallam Farao Anubis Elodie Ramzi
Dog CC : 1577 HUGHES, Miss S & MORRIS Mrs J B Eng Ch Faience In Gold
Res Dog CC : 1596 RICHMOND Mrs M J Ch Farao Anubis Naqada Zephyr (Imp)
Bitch CC : 1605 WESTMAN Miss M Swed Fin Hallam Farao Anubis Elodie Ramzi
Res Bitch CC : 1589 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
Best Puppy : 1590 PARKER, S & STEVENS & CAROTA, Messrs & SIPPERLY S Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
Best Veteran : 1573 HARBINSON Mr & Mrs R B Ch Int Ch & Ir Ch Enigma Score The Lot With Actoli
Best Breeder : Valerie Jones

Class 315 PD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1590 PARKER, S & STEVENS & CAROTA, Messrs & SIPPERLY S Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
2nd: 1581 KERRUISH Mr & Mrs M Birkhall Barazinbar At Abusir
3rd: 1588 MCLAUGHLIN Dr V J & Mr R Birkhall Badru By Shimitoki
Res: 1592 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Birkhall Bebiankh Of Roora
VHC:

Class 316 JD (2 Entries) Abs: 1
1st: 1601 WESTMAN Miss M Farao Anubis Golden Gait
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 317 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1601 WESTMAN Miss M Farao Anubis Golden Gait
2nd: 1565 BARRETT-WILLIAMS Mrs J Skybank Sutan Moon For Tyysgol
3rd: 1578 JONES Miss V Antefa's Sinueh With Omorose
Res: 1598 SIMM Mrs S Ezhar The Colonel's Legacy (Imp)
VHC:

Class 318 LD (3 Entries) Abs: 1
1st: 1601 WESTMAN Miss M Farao Anubis Golden Gait
2nd: 1570 CLARKE Miss S Sharanra Azizi Ialu
3rd:
Res:
VHC:

Class 319 OD (6 Entries) Abs: 1
1st: 1577 HUGHES, Miss S & MORRIS Mrs J B Eng Ch Faience In Gold
2nd: 1596 RICHMOND Mrs M J Ch Farao Anubis Naqada Zephyr (Imp)
3rd: 1602 WESTMAN Miss M Eng Am Int Ch Swed Fin Farao Anubis Ikaros
Res: 1575 HARRIS, S & MORRIS, J Mesdames Lux & Bel Ch X'os Immortal Anharbn
VHC:

Class 320 Sp V D/B (2 Entries) Abs: 0
1st: 1573 HARBINSON Mr & Mrs R B Ch Int Ch & Ir Ch Enigma Score The Lot With Actoli
2nd: 1571 DAWSON Mr G & Mrs C Ch Ezhar Rough Quest at Lyncris
3rd:
Res:
VHC:

Class 321 PB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1586 LLOYD Mr P R & Mrs N Birkhall Bintanath Of Athanasius
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 322 JB (8 Entries) Abs: 0
1st: 1566 BARRETT-WILLIAMS Mrs J Omorose Cosmic Kaskara For Tyysgol
2nd: 1603 WESTMAN Miss M Farao Anubis Infra Red
3rd: 1574 HARBINSON Mr & Mrs R B Enigma Quite A Showgirl With Actolia Ir J Ch
Res: 1568 BROOKER Mrs B Islephar Zebrina Barab
VHC: 1600 SVALDENYTE Ms A Islephar Pharie

Class 323 PGB (3 Entries) Abs: 2
1st: 1564 ASHBY, Ms Y & CAPPELAERE Ms M Talkaccatur Christmas Star over Kurriera
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 324 LB (7 Entries) Abs: 2
1st: 1585 LLEWELLYN Mr A & Mrs M Darusmar Desert Flame Bullypins
2nd: 1603 WESTMAN Miss M Farao Anubis Infra Red
3rd: 1582 KERRUISH Mr & Mrs M Omorose Bahira Sun Over Abusir
Res: 1600 SVALDENYTE Ms A Islephar Pharie
VHC: 1599 SIMPSON, Mr P & PAYTON Mrs C Rayempet Rainbow Dawn At Equleus

Class 325 OB (7 Entries) Abs: 0
1st: 1605 WESTMAN Miss M Swed Fin Hallam Farao Anubis Elodie Ramzi
2nd: 1589 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
3rd: 1572 DAWSON Mr G & Mrs C Ch Lyncris I'll Follow The Sun (ai)
Res: 1591 PARKER, S & STEVENS & CAROTA, Messrs & SIPPERLY S Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
VHC: 1595 RICHARDSON Miss B Omorose Bennu Child With Torabinka


-------------------------------------------------

Welsh Kennel Club 2010
Judge: Mrs P Mottershaw



BEST OF BREED : 2423 HUGHES, Miss S & MORRIS Mrs J B Faience In Gold
Dog CC : 2423 HUGHES, Miss S & MORRIS Mrs J B Faience In Gold
Res Dog CC : 2447 SIMM Mrs S Ezhar The Colonel's Legacy (imp Sweden)
Bitch CC : 2417 BARRETT-WILLIAMS Mrs J Omorose Cosmic Kaskara For Tyysgol
Res Bitch CC : 2433 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D & HINDLEY Mrs C Birkhall Beren
Best Puppy : 2433 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D & HINDLEY Mrs C Birkhall Beren
Best Veteran :
Best Breeder : Mr Donald Martyn & Hindley

Class 537 PD (6 Entries) Abs: 0
1st: 2434 MCLAUGHLIN Dr V J & Mr R Birkhall Badru By Shimitoki
2nd: 2436 PARKER, STEVENS, CAROTA, Messrs & SIPPERLY Dr S Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
3rd: 2426 KERRUISH Mr & Mrs M Birkhall Barazinbar At Abusir
Res: 2432 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D & HINDLEY Mrs C Birkhall Bahrat
VHC: 2441 PAYNE, Mr S & DUNLOP Mr R Birkhall Bakari Of Habiba

Class 538 JD (1 Entries) Abs: 1


Class 539 PGD (2 Entries) Abs: 1
1st: 2447 SIMM Mrs S Ezhar The Colonel's Legacy (imp Sweden)
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 540 LD (1 Entries) Abs: 1


Class 541 OD (4 Entries) Abs: 1
1st: 2423 HUGHES, Miss S & MORRIS Mrs J B Faience In Gold
2nd: 2446 RICHMOND Mrs M J Ch Farao Anubis Naqada Zephyr (Imp)
3rd: 2444 REES, Mrs M C & SCOTT Mr S Ch & Am Ch K'azar Ggtu Ty Unas At Talkaccatur (Imp
Res:
VHC:

Class 542 PB (3 Entries) Abs: 1
1st: 2433 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D & HINDLEY Mrs C Birkhall Beren
2nd: 2430 LLOYD Mr P R & Mrs N Birkhall Bintanath Of Athanasius
3rd:
Res:
VHC:

Class 543 JB (5 Entries) Abs: 3
1st: 2417 BARRETT-WILLIAMS Mrs J Omorose Cosmic Kaskara For Tyysgol
2nd: 2431 LLOYD Mr P R & Mrs N Omorose Crystal Reflection Of Athanasius
3rd:
Res:
VHC:

Class 544 PGB (2 Entries) Abs: 0
1st: 2422 HERBERT, Mesdames B S & DEMPSEY Mesdames L F Darusmar Desert Pheonix
2nd: 2439 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Rayempet Jean Genie Of Roora
3rd:
Res:
VHC:

Class 545 LB (6 Entries) Abs: 2
1st: 2429 LLEWELLYN Mr A & Mrs M Darusmar Desert Flame Bullypins
2nd: 2420 BRUTY Mr & Mrs T Skybank Queen Hatshepset
3rd: 2421 DEMPSEY, Mesdames L F & HERBERT Mesdames B S Darusmar Desert Jewel
Res: 2440 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Rayempet Rainbow Warrior Of Roora
VHC:

Class 546 OB (3 Entries) Abs: 0
1st: 2437 PARKER, STEVENS, CAROTA, Messrs & SIPPERLY Dr S Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
2nd: 2435 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
3rd: 2445 RICHARDSON Miss B Omorose Bennu Child With Torabinka
Res:
VHC:

---------------------------


Darlington 2010
Judge: Mr Tom H Johnston

 



CC & BOB : 578 STARK Mrs L Reedley Road Globetrotter
Best Dog : 578 STARK Mrs L Reedley Road Globetrotter
Res Best Dog : 560 LEGGET Mrs I UK & Ir Ch Enigma Second To None At Swanwite
Best Bitch & Res CC : 555 DAWSON Mr G & Mrs C Ch Lyncris I'll Follow The Sun (ai)
Res Best Bitch : 567 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
Best Puppy : 568 PARKER, S, STEVENS CAROTA, Messrs SIPPERLY Dr S Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
Best Veteran : 554 DAWSON Mr G & Mrs C Ch Ezhar Rough Quest at Lyncris
Best Breeder :

Class 225 VD NO ENTRIES


Class 226 MPD NO ENTRIES


Class 227 PD (5 Entries) Abs: 1
1st: 568 PARKER, S, STEVENS CAROTA, Messrs SIPPERLY Dr S Birkhall Hallam's Brodie At Serenaker
2nd: 564 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D & HINDLEY Mrs C Birkhall Baharat
3rd: 566 MCLAUGHLIN Dr V J & Mr R Birkhall Badru By Shimitoki
Res: 570 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Birkhall Bebiankh Of Roora
VHC:

Class 228 JD (1 Entries) Abs: 0
1st: 578 STARK Mrs L Reedley Road Globetrotter
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 229 PGD NO ENTRIES


Class 230 LD (1 Entries) Abs: 0
1st: 556 JONES Miss V Antefa's Sineuh with Omorose (Imp)
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 231 OD (1 Entries) Abs: 0
1st: 560 LEGGET Mrs I UK & Ir Ch Enigma Second To None At Swanwite
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 232 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 554 DAWSON Mr G & Mrs C Ch Ezhar Rough Quest at Lyncris
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 233 MPB NO ENTRIES


Class 234 PB (2 Entries) Abs: 0
1st: 562 LLOYD Mr P R & Mrs N Birkhall Bintanath Of Athanasius
2nd: 565 MCDONALD, Mrs S & MARTYN, Mr D & HINDLEY Mrs C Birkhall Beren
3rd:
Res:
VHC:

Class 235 JB (1 Entries) Abs: 0
1st: 577 SHAW, M & KAY Mr A Islephar Pharra
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 236 PGB (5 Entries) Abs: 0
1st: 553 ASHBY, Ms Y & CAPPELAERE Ms M Talkaccatur Christmas Star Over Kurriera
2nd: 563 LLOYD Mr P R & Mrs N Omorose Crystal Reflection Of Athanasius
3rd: 557 JONES Miss V Omorose Cleo's Destiny
Res: 576 ROSS Miss D L Talkaccatur Christmas Ivy for Orahpsenaid
VHC:

Class 237 LB (2 Entries) Abs: 1
1st: 572 PARTRIDGE, Miss N & POSTLETHWAITE Mr M Rayempet Rainbow Warrior Of Roora
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 238 OB (5 Entries) Abs: 1
1st: 555 DAWSON Mr G & Mrs C Ch Lyncris I'll Follow The Sun (ai)
2nd: 567 MORRIS Mrs J B Am Ch Xo Sequin Fc Jc Sc (Imp)
3rd: 573 RICHARDSON Miss B Omorose Bennu Child With Torabinka
Res: 569 PARKER, S, STEVENS CAROTA, Messrs SIPPERLY Dr S Am Ch Hallam's Gysai Kacey At Serenaker (Imp)
VHC:

-------------------





Judge: Ole Staunskjær, Denmark

MALES
Junior class

1. Dovmontov Gorod Alliance with Northgate's -   exc. 1, JCAC, EUJW 2010
2. Reedly Road Greenfinger  -  exc. 2

3.
Brad Pitt Arsnoe -  exc. 3

Intermediate class

1.  Faouziah's Faramir - CAC, CACIB, EW'2010, BOB
2. Sharqiya American American All The Way - not present


Open Class

1.
Reedly Road Desperado -  exc 1, CAC
2. Reedly Road Evergreen - exc.2,  res.CAC 
3. Antefa's Tutankhamun - exc.3
4. D' Nailah Hanif Tal Sannat - not present


Champion Class

1. Reedly Road Beefeater - h exc 1, CAC, res. CACIB
2. Reedly Road Deep Blue -  not present
3. Ezar Putimska Brana  - not present


Brigitte Bardot Arsnoe - entered in  Juniorclass female with 
 - entered in  Juniorclass female - not present

BITCHES
junior class

1.Brigitte Bardot Arsnoe -  exc. 1, JCAC, best Junior & EUJW 2010
2. Beyond the Stars El Negma - not present


Intermediate class

1. Flower of Sun Reedly Road Bahar -  exc 1, CAC, CACIB,  BOS & EuroWinner 2010
2. Sharqiya American Queen of Samba -  with exc.2,  res.CAC 

Open class

1. Reedly Road Euphoria - exc 1, CAC, res. CACIB
2. Angel Eyes of Izida El Negma -  exc.2,  res.CAC 


VETERAN CLASS

1.
Farao Anubis Nemesis Divina -  exc 1, European Veteran Winner 2010

 

 


--------------------------------------------------------------------------------------


31. October
Midland Counties Canine Society
Judge Ellis Humle

CC CH FAIENCE IN GOLD (MISS S & MRS J B HUGHES & MORRIS)
RCC CH LYNCRIS I'LL FOLLOW THE SUN (AI) (MR C & MRS G DAWSON)
BOB CH FAIENCE IN GOLD (MISS S & MRS J B HUGHES & MORRIS)
BP BIRKHALL HALLAM'S BRODIE AT SERENAKER (MISS S, MR G, MR D & DR S PARKER, STEVENS, CAROTA )
 

Puppy - Dog

Entries: 4 Absentees: 2

1st BIRKHALL HALLAM'S BRODIE AT SERENAKER (MISS S, MR G, MR D & DR S PARKER, STEVENS, CAROTA )
2nd LYNCRIS HERE COMES THE SUN (MR C & MRS G DAWSON)
 

Junior - Dog

Entries: 3 Absentees: 1

1st REEDLY ROAD GLOBETROTTER NAF TAF (L & R STARK)
2nd BIRKHALL BEBIANKH OF ROORA (MISS N J & MR M A PARTRIDGE & POSTLETHWAITE)
 

Post Graduate - Dog

Entries: 1 Absentees: 0

1st SKYBANK SUTAN MOON FOR TYYSGOL (MRS J BARRETT-WILLIAMS)
 

Open - Dog

Entries: 3 Absentees: 0

1st CH FAIENCE IN GOLD (MISS S & MRS J B HUGHES & MORRIS)
2nd CH FARAO ANUBIS NAQADA ZEPHYR (SWE IMP) (MRS M J RICHMOND)
3rd GNEJNA DESIGNER LABEL BY ANKORS (MRS G M BINGLEY)
 

Puppy - Bitch

Entries: 3 Absentees: 0

1st BIRKHALL BINTANATH OF ATHANASIUS (MR P & MRS N LLOYD)
2nd LYNCRIS DIZZY MISS LIZZY OF KURRIERA (MS Y & MS M ASHBY & CAPPELAERE)
3rd LYNCHRIS GOOD DAY SUNSHINE (MR D & MR S CLIFF & HIPKISS)
 

Junior - Bitch

Entries: 1 Absentees: 0

1st ISLEPHAR ZEBRINA BARAB (MRS B BROOKER)
 

Post Graduate - Bitch

Entries: 7 Absentees: 2

1st OMOROSE COSMIC KASKARA FOR TYYSGOL (MRS J BARRETT-WILLIAMS)
2nd TALKACCATUR CHRISTMAS IVY FOR ORAHPSENAID (MISS D L ROSS)
3rd OMOROSE CRYSTAL REFLECTION OF ATHANASIUS (MR P & MRS N LLOYD)
Res FIREFLY WITH ANHARBN (MISS E WATERS)
VHC DARUSMAR DESERT PHOENIX (MRS B S HERBERT)
 

Limit - Bitch

Entries: 5 Absentees: 1

1st OMOROSE BENNU CHILD WITH TORABINKA (MISS B A RICHARDSON)
2nd SKYBANK QUEEN HATSHEPSET (MR T & MRS S BRUTY)
3rd DARUSMAR DESERT JEWEL (MRS L F DEMPSEY)
Res TALKACCATUR CHRISTMAS STAR OVER KURRIERA (MS Y & MS M ASHBY & CAPPELAERE)


Entries: 4 Absentees: 1

1st CH LYNCRIS I'LL FOLLOW THE SUN (AI) (MR C & MRS G DAWSON)
2nd AM CH HALLAM'S GYSAI KACEY AT SERENAKER (MISS S, MR G, MR D & DR S PARKER, STEVENS, CAROTA )
3rd AM CH/FIELD/JC/SC CH XO SEQUIN (IMP USA) (MRS J B MORRIS)



08-12-2011