April 2004
World Dog Show, Rio de Janeiro, Brazil
1647 dogs entered Breed judge

Johnny Come Greatly - Best of breed and World Winner 2004 (for the second time)
Ahmahr Nahr's African Dancer -  BOS & World Winner 2004
 Jolicoeur da Cachoeira - Youth World Winner 2004 
Arhuaco's Bonda - Youth World Winner 2004 (male)


FÊMEAS / FEMALES

Classe Jovens / Junior Class

1266. JOLICOEUR DA CACHOEIRA - RG/RJB/03/00334 - 16/5/2003 - (FARUK DA CACHOEIRA x HOLLY DA CACHOEIRA) - Cr.:CANIL DA CACHEIRA - Pr.:CANIL DA CACHOEIRA

Classe Aberta / Open Class

1267. SERENGETTI SHIVA DEL TOPACIO - FCA 69 - 8/9/2002 - (SIERRA'S WINNING COLORS x NYANGA OF BEDLAM) - Cr.:GABRIELA LUSIARDO - Pr.:MARIA ADELA PINERO A

1268. STARTING'S GATE'S NIGHTSTAR - RG/SPB/02/00412 - 2/7/2002 - (A1 REVEILLE NIGHTCAP x A1 APOLINE DO BAKTARAN) - Cr.:CARLOS ALBERTO CAPONE - Pr.:CARLOS ALBERTO CAPONE

Classe Campeonato / Champion Class

1269. AHMAHR NAHR'S AFRICAN DANCER - AKC 99091505 - 2/12/2001 - (ASTARTE'S OSIRIS x JAZZETTA'S CLASSIC TWIX) - Cr.:JENNIE BEHLES - Pr.:JENNIE BEHLES/ROBERT WALLEY

1270. GRANDQUEST KAZOR'S YORBA LINDA - KCU 5 - 21/11/2000 - (KAZOR'S DRANGNQUEST HOT JAVA x KAZOR'S MERRYLEGS) - Cr.:JUAN P PEREZ / CAROL WEBB - Pr.:JUAN P PEREZ

MACHOS / MALES

Classe Jovens / Junior Class

1271. ARHUACO'S BONDA - LOC 45966 - 4/4/2003 - (ARHUACO'S BARANOA x ARHUACO'S RWANDA) - Cr.:ZAYDMAN F / ALAVRO GONZALEZ - Pr.:MARIA ADELA PINERO A

Classe Aberta / Open Class

1272. BLUESTONES UBORA WILI DUARA - HP 03266601 - 13/8/2002 - (BLUESTONES WINTER BREEZE x BLUESTONES BLACK EYED SUSAN) - Cr.:SCOTT OSBONE & JUDITH MILLER - Pr.:MARGARETB/GRUNDMAN.SUSAN WILCOX

1273. ARHUACO'S MANDELA - LOC 41533 - 19/3/1999 - (INGEGAB LIMITED EDITION x AKUABA'S HIGH SPIRITS) - Cr.:FRANKLIN ZAYDMAN / ALVARO G - Pr.:MARIA ADELA PINERO A

Classe Campeonato / Champion Class

1274. AHMAHR N AHR'S EL CERRO RANGER - AKC 99091504 - 2/12/2001 - (CH-ASTARTE'S OSIRIS x JAZZETTA'S CLASSIC TWIX) - Cr.:JENNIE BEHLES - Pr.:JENNIE BEHLES/ROBERT WALLEY

1275. ASTARTE'S SULTAN SIETE WITH PIPS SC8 - AKC HM 86243801 - 19/11/1999 - (TASI PENDA'S TRI-UMPHANT ONE JC x ASTARTE'S MISS WILDE WHIT PIPS) - Cr.:S.SAPIOS - Pr.:J.D BEHLES/RJ WALLENT S.SAPIOS

1276. ZINDIKA'S JOHNNY COME GREATLY - HM 554741/20 - 8/1/1995 - (BLUCREST BOUND FOR REVEILLE x ZINDIKA'S FLYING FANNY) - Cr.:CECILY RAPPE - Pr.:MICHAEL JAMESON/PATRICK ALLISON

--------------------------------



29. May 2003
WORLD DOG SHOW Dortmund, Germany

Dogs - Puppy Class:
VN - Marlen Brao Brendy

Dogs - Honorary Class:
V, class winner - Faraoland Nile Wild Burundi
 
Dogs - Junior Class:
V1, CAJC, World Junior Winner
- Ribessita the Pearl of Antares to Rus Ahmar´s
V2 - Faraoland Thunderflash to Ribessita - (br/w)
V3 - Hacker´s Red Light 
V4 - Chamaji Oelan Oede - (b/w)
V - Hatani ti-n Abou Teka 
VD - Abotere´s Zuhri - (br/w)
absent - Scipion Out of Africa 
 
Dogs - Champion Class:
V1, CAC, res. CACIB - Signet Jay-R Hot Damn 
V2, res. CAC - Sternhimmels Quid Novi 
V3 - Akuaba´s Scorcher 
V4 - Mutabaruga´s Alan King Pin 
V - Ikelas Chereko 
V - Abotere´s Yardan 
V - Impi Liwang 
V - Vigilar Dekampo Marcos Vinny - (tri)
V - Escapade´s Bravo Out of Africa - (br/w)
V - Figo ti-n Abou Teka 
V - Strong Stael Tassilin Ahaggar 
 
Dogs - Open Class:
V1, CAC, CACIB, World Winner
- Signet High Caliber 
V2, res. CAC - Reveille Thyme To Fly 
V3 - Hanishan Pure Gold 
V4 - Sonbar´s Electrofy´N Everbloom 
V - Donner Hanáček 
V - Ansaro Shadows of the Congo - (b/w)
V - Hanishan Plues´n Soul 
V - Sternhimmels Summa Summarum 
V - Ejengi´s Dimba - (tri)
V - Bin N´Kosi from the Headwaters 
V - Two of a Kind´s TikiTiotia 
V - Apu Peas An Hominy 
V - Rus Ahmar´s Ramses Dreams
V - Ivangi´s Aaron - (b/w)
VD - A´Kundaa Leo Shadows of the Congo 
VD - Csintovany Simon 
VD - Jangua´s G´Tsula - (b/w)
disq. - Egil Ejachim Effendi of Badagri 
 
Bitches - Puppy Class:
VN1 - Sharaba Now Or Never 
VN2 - Gesina of Badagri 
 
Bitches - Junior Class:
V1, CAJC, World Junior Winner
- Jasiri-Sukari Streamlined Skardus - (br/w)
V2 - Hacker´s Twilight Zone 
V3 - African Mystery´s Bahati Savanah 
V4 - Hanishan Such A Honeybun 
V - Kokojambo´s Aali Asali 
V - Sternhimmels Caeli Regina 
V - Zuketin Zip´O´Bulldobas - (b/w)
VD - African Mystery´s Bawemba 
VD - Tropical Tempest Out of Africa - (b/w)
absent - Haduni ti-n Abou Teka 
absent - Souhakin Out of Africa
 
Bitches - Champion Class:
V1, CAC, res. CACIB - Abotere´s Zhenga - (br/w)
V2, res. CAC - Akuaba In Gingham (br/w)
V3 - African Mystery´s Almazi Haiba 
V4 - C-Quest´s Spirit In The Night 
V - Mutabaruga´s Bob Marley Girl 
V - Anya´s FyreLyte 
V - Strong Stael Gatuma 
V - Bobina ambasad a kiafrika 
absent - Kisalia-Mimi - (br/w)
absent - M´Wami´s Ehioze 
 
Bitches - Open Class:
V1, CAC, CACIB, World Winner,
BOB - Skyewalker´s Storm Of Whitney 
V2, res. CAC - Rus Ahmar´s Rapsodia To Tim Spirit
V3 - Helios Blaze O´Glory 
V4 - Sternhimmels Ad Astra 
V - Mutabaruga´s Cocody Rasta 
V - Abotere´s Jamilah
V - Kokojambo´s Aali Ayala
V - Asja Hanáček
V - Catiba At Pia´s Hanáček - (b/w)
V - Haschwani Himeji ti-n Abou Teka 
V - Sharon of Swala Pala 
V - Two of Kind´s TikiTiatsa
V - Two of Kind´s TikiTemengo
V - Bulldobas Tiny T´Pau 
V - Binti Bombwe from The Headwaters 
VD - Calima of Badagri (fula-black)
 

 --------------------------------------

5. July 2002
World Dog Show,  Amsterdam, Netherlands
Judge Lydia Erhardt 

BOB Bluestone's Wild Buck Wheat, WW-02, WAM-02,
BEST IN GROUP
BOS Abotere's Zhenga, WW-02, WAM-02

JWW-02, WAMJ-02 Abotere's Mogli
JWW-02, WAMJ-02 Furahan Habibu Haiba

BOB-puppy Ahmar Nahr's Lady in Red
BOS-puppy Abotere's Zuhri


PUPPIES, MALES 
Abotere's Zuhri
- Puppy class 1, BOS-puppy 
(Xar du Blanc Cottage X Baagna Quay Siren) 

PUPPIES, FEMALES 
Ahmar Nahr's Lady in Red - Puppy class 1, BOB-puppy 
(Astarte's Osiris X Jazzeta's Classic Twix) 
Hacker's Twilight Zone - Puppy class 2 
(Hacker's Bud Light X Hacker N Dakar's Black Pearl) 
Abotere's Zafirah - Puppy class 3 
(Xar du Blanc Cottage X Baagna Quay Siren) 
Faraoland Tilly Trotter - Puppy class 4 
(Ring Master Out of Africa X Faraoland Lucia Out of Africa) 

MALES 
Junior class 
Abotere's Mogli - Junior Excellent 1, JWW-02, WAMJ-02 
(Baagna Qs Sparkler X Ara Bahari's Jiki Safari) 

Intermediate class 
Roxy Rocket Out of Africa - Intermediate Excellent 1 
(Faraoland Luxor Out of Africa X Love Is All Out of Africa) 
Abotere's Malik - Intermediate Excellent 2 
(Baagna Qs Sparkler X Abotere's Knda-Ituri) 
Escapade's Bravo out of Africa - Intermediate Very good 
(Possumcreek Joker's Wild X Astarte's Veeva Out of Africa) 
Buswacker Nevada Smith by Horsleys - Absent
Bulldobas Celebre Campeon - Absent

Open class 
Bluestone's Wild Buck Wheat (black/white) - Open Excellent 1, CC, CACIB, WAM-02, WW-02, BOB, BIG1 
(Ma-Jaks Anadaaki Shaman X Bluestone's Raz'l Daz'l Rose) 
Abotere's Tikimi - Open Excellent 2 
(Baagna Qs Sparkler X Baagna Quay Siren) 
Ivangi's Aaron - Open Excellent 3 
(Ivo Out of Africa X Paris By Night Out of Africa)
Vicita's Zoom in the Line - Open Excellent 4 
(Masai Warrior Out of Africa X Vicita's Starshot) 
Xar du Blanc Cottage - Open Excellent 
(Tizintichka des Hammadates de Merzouga X Tluana du Blanc Cottage) 
Arran of the Two Choices - Open DISQ 
(Basiateck's Urayan X Basiateck's Black Revenge) 

Champion class
Abotere's Yardan - Champion Excellent 1, ResCC, ResCACIB 
(Baagna Qs Sparkler X Baagna Quay Siren) 
Akuaba's Scorcher -  Champion Excellent 2 
(Kazor's Vim'n Vigor at Sirius X Akuaba's BJ Tempest)
Baagna Qs Sparkler - Champion Excellent 3 
(Baagna Hustler X Baagna Owata Breeze) 
Astarte's Sultan with Pips - Champion Excellent 4 
(Penda Taji's Tri-Umphant One X Astante's Miss Milda with Pips) 
Pukkanut Midnight Sun - Champion Excellent 
(Pukkanut Hello Darkness X Kazor Tamba Pukka Jillaroo) 
Wamba's N'Kunta Kinte - Champion Excellent 
(Imagine Out of Africa X Wamba's N'Wanaki) 
Faraoland Luebo Out of Africa - Champion Excellent 
(Hot Stuff Out of Africa X Faraoland Nile Wild Bambuti) 
Robert Redford Out of Africa - Absent
Faroaland Luebo Out of Africa - Absent
Akanbi Ambasad a Kiafrika - Absent
Bolingo Ambasad a Kiafrika - Absent

FEMALES 
Junior class 
Furahan Habibu Haiba - Junior Excellent 1, JWW-02, WAMJ-02 
(Pukkanut Midnight Sun X Furahan Swala) 
Abotere's Nilaja - Junior Excellent 2 
(Baagna Qs Sparkler X Arab Bahari's Jiki Safari) 
Vicita's Do It Again - Junior Excellent 3 
(Once Uppon a Time Out of Africa X Vicita's Starshot) 

Intermediate class 
Bulldobas Caliente Candela -  Intermediate Excellent 1 
(Pukkanut Midnight Sun X Borasus Juel of the Sun)
Mutabaruga's Bob Marley Girl -  Intermediate Excellent 2 
(Ikelas Chereko X Ejengi's Aschanti)
Abotere's Ijaba - Intermediate Excellent 3 
(Xar du Blanc Cottage X Baagna Quay Siren) 
Strong Stael Zest Is The Best - Intermediate Excellent 4 
(Faraoland Luebo Out of Africa X Strong Stael Tiaret) 
Abotere's Jamilah - Intermediate Excellent 
(Xar du Blanc Cottage X Baagna Quay Siren) 
Binti Bombwe from the Headwaters - Intermediate Excellent 
(Abotere's Nakosi X The dogs of Joy Chilila Bombwe) 
Bushwacker Wirnotar by Horsleys - Absent


Open class 
Abotere's Zhenga - Open Excellent 1, CC, CACIB, WAM-02, MV-02, BOS 
(Xar du Blanc Cottage X Baagna Quay Siren) 
Skywalker Storm of Whitney - Open Excellent 2, ResCC, ResCACIB 
(Faraoland Nile Wild Jeriko X Abotere's Nyasa) 
Vicita's Starshot - Open Excellent 3 
(Imagine Out of Africa X Ridgeland's Famas Fanta) 
Maridadi Kanzi - Open Excellent 4 
(Jeshanna the Joker X Woodella Moonbeam) 
Skyewalker's Red'n Hot Tasty - Open Excellent 
(Faraoland Nile Wild Jeriko X Abotere's Nyasa) 
Zande Cheka - Open Excellent 
(Jeshanna the Joker X Zande Zamani) 
Abotere's Shakina - Open Very good 
(Baagna Qs Sparkler X Abotere's Kynda-Ituri) 
Pearly Gates Out of Africa - Absent


Champion class 
Bobina Ambasad a Kiafrika -  Champion Excellent 1 
(Tenki Trademark X Kisalia-Mimi)
Skyewalker's Red'n Pepper - Champion Excellent 2 
(Faraoland Nile Wild Jeriko X Abotere's Nyasa) 
Kisalia-Mimi -  Champion Excellent 3 
(Rathje Changanatamu X Kibushi Nevertheless)
Tagri Edcher Hello Dolly - Absent
Akuaba in Gingham - Absent


-------------------

22. June
World Dog Show, Milano 2000
Breed judge Mr E. Adinolfi

Dogs
Intermediate Class:
V1 - Signet Jay R Hotdmn
 
 Open Class
V1, CAC, res. CACIB - Bluestone's Wild Buckwheat
V2, res.CACIB - Ambasad a Kiafrika Akanbi
V3 - Orange Blossom of Swala Pala
V4 - Mokoondi's Cosmo Sternhimmel
Mandeville Upland Lord
Rames
Vicky's Claudius
Akuaba's Nite Lites
Phantom Opera out of Africa
 
 Champion Class
V1, CACIB, BOB, World winner, BIG - Zindika's Johnny Come Greatly, as the first brindle to attend a WDS
V2 - Rainbow Joe Cool
V3 - Rathje Changanatamu
V4 - Mandeville Tam O'Shanter
Akuaba's Scorcher
Coriolano dell'Arcaccio
Lui Rosso
Yuppi Yoo Yei Ypsylon
 
Veteran Class
V1, Best veteran of day
- Faraoland Nile Wild Burundi
 
Bitches 
Junior Class
V1, Junior World Winner
- Skyewaker's Red'n Pepper
 
Bitches - Open Class
V1, CAC, res.CACIB - Mandeville Simbali Sheba
 
 Champion Class
V1, CACIB, BOS, World winner
- Quest's Spirit in the Night
V2 - Akuaba in Gingham
V3 - Fairy of the Winter Sharon
 
Best couple of day
1. Mandeville Upland Lord + Mandeville Simbali Sheba


From the Finnish basenji club website
Milano INT (World Winner 2000) 22.-25.6.2000


Judge Enrico Adinolfi (Italy)
(15 dogs + 6 bitches)

BOB Zindika's Johny Come Greatly BIG1
BOS Quest's Spirit In The Night

BOB-veteran Faraoland Nile Wild Burundi BIS1

BOB-brace Mandeville Simbali Sheba & Mandeville Upland Lord BIS1

BOB-breeders group kennel Mandeville BIS3

 

MALES
Champion class
  Zindika's Johny Come Greatly
(Blucrest Bound For Reveille X Zindika's Flying Fanny)
Champion 1/1, CACIB, WW-00, BOB, BIG1
  Rainbow Joe Cool
(Makalika Hawaiian War Chant X Rainbow Light Of Day)
Champion 1/2
  Rathje Changanatamu
(Koriander's Wimbo X Rathje Nene)
Champion 1/3
  Mandeville Tam O'Shanter
(The Red MacGregor X Sternhimmels Jedoch Jenna)
Champion 1/4
  Akuaba's Schorcher
(Kazor's Vim'N'Vigor At Sirius X Akuaba's BJ Tempest)
Champion 1
  Coriolano Dell'Arcaccio
(Hollywood Star Out Of Africa X Pulcinella Lunacaprese)
Champion 1
  Yuppi Yoo Yei Ypsylon
(Iggy Pop Out Of Africa X Fallohide Pia Rosetta)
Champion 1
Open class
  Bluestone's Wild Buckwheat
(MaJaks Anadaaki Shaman X Bluestones Raz'L Daz'L Rose)
Open 1/1, CC, ResCACIB, ItW-00
  Ambasad A Kiafrika Akanbi
(Azania's Iglesias X Rathje Shiba)
Open 1/2
  Orange Blossom Of Swala Pala
(Akuaba's Schorcher X Latina Dance Out Of Africa)
Open 1/3
  Mokoondi's Cosmo Sternhimmel
(Sternhimmels Munter Mathias X Mokoondi's Ada April)
Open 1/4
  Mandeville Upland Lord
(Windmaker Sijambo Bwana X Sternhimmels Jedoch Jenna)
Open 1
  Vickys Claudius
(San D'Laine's Nelson Mandela X San D'Laine's Funny Girl)
Open 1
Intermediate class
  Signet Jay R Hotman
(Reveille Boutonniere X Kubushi Distant Fires)
Intermediate 1/1
Veteran class
  Faraoland Nile Wild Burundi
(Azania's Ilario X Bokoto Nile Black Tango)
Veteran 1/1, BOB-, BIS1-veteran

FEMALES
Champion class
  Quest's Spirit In The Night
(Reveille Boutonniere X Rafiki's Mass Expectations)
Champion 1/1, CACIB, WW-00, BOS
  Akuaba In Gingham
(Akuaba's Hurricane X Akuaba's Tiger Lily)
Champion 1/2
  Abotere's Kynda Ituri
(Baagna Qs Sparkler X Baagna Quan Siren)
Champion 1/3
  Fairy Of The Winter Sharon
(Iron Out Of Africa X Zilavolgoy Afrodite)
Champion 1/4
Open class
  Mandeville Simbali Sheba
(Sternhimmels Ich Bin's X Sternhimmels Jedoch Jenna)
Open 1/1, CC, ResCACIB, ItW-00
Junior class
  Skywalker's Red'n Pepper
(Faraoland Nile Wild Jeriko X Abotere's Nyasa)
Junior 1/1, JWW-00
Brace
  Mandeville Simbali Sheba & Mandeville Upland Lord BOB-, BIS1-brace
  Akuaba's Nite Lites & Ocean Breeze Of Swala Pala Not shown
Breeders class
  kennel Mandeville BOB-, BIS3-breeders group



 
-------------------

 
World Dog Show,  San Juan, Puerto Rico 1997
Judge Kamisato Hiroshi, Japan

Akuaba's High Spirits - BOB & World Winner 1997  - Abotere's Kisumu - BOS & World Winner 1997
(Parents to Abotere-s Kisumu were Baagna Qs Sparkler x Isatis Out of Africa & progeny to our Candu's Kahlua)
 Africa's Dreamer - Youth World Champion 1997
(Arructas at Midnite x Carte Blance)

There were a few other basenjis entered as follows
 Abotere's Beshau - 2. best female with Reserve CACIB (daughter of our Fallohide Zindarella Liberty)
Akuaba's Ramona - entered in Openclass female with Exc1
Sinful's Southern Honor  - entered in Openclass female with Exc2
 Akuaba Ingegab Rafiki Hi Line - 2. best male with Reserve CACIB
 Winsapphire King Tut - entered in Championclass male with Exc 1
 Jamila's Jamadari  - entered in Championclass male with Exc 2



World Dog Show, Verona, Italy 1980
Judge  O. Roig, Norway

Azenda Phuma of Fallohide - Best of breed & World Winner 1980 for the second time
Ali - entered in Championclass male with 
Exc 1 & Reserve CACIB
(Parents to Ali  were Fula Dreamy of the Congo x Eilfen del Nilo)
Arianna - BOS & World Winner 1980
(Littersister to Ali - Arianna came later in 1980 with her mother Eilfen del Nilo, to visit Bernie)
Fallohide Golden Evenstar - entered in Championclass female with Exc 1 & Reserve CACIB
Eilfen Del Nilo - entered in Championclass female with Exc 2
(Parents to Eilfen were Horatio of Houndsmark x CalamityJane Del Nilo)
Fine Lady Del Nilo - entered in  Championclass female with Exc 3
(Parents to Fine Lady were Fula Dreamy of the Congo x x CalamityJane Del Nilo)

14-08-2012